Blackmagic Design BMD-PSUPPLY-24V250W Power Supply - URSA Cine 24V250W
This 24V 250W Power Supply from Blackmagic Design is a power supply for the original one that comes with the URSA Cine camera. It outputs 24V, 250W power, and terminates with an 8-pin LEMO connector and requires a separately available IEC cable for connecting to an AC outlet.
View Product Features
  • Power Cable for URSA Cine
  • Terminates with 8-Pin LEMO Connector
  • 24V, 250W Power Output
  • Requires Optional IEC Cable to AC Plug
Out of Stock
0 in stock
Once stock replenishes, inventory will display below.
Already own this item and want to sell it?
About the Blackmagic Design BMD-PSUPPLY-24V250W Power Supply - URSA Cine 24V250W
Key Features
  • Power Cable for URSA Cine
  • 24V, 250W Power Output
Blackmagic Design BMD-PSUPPLY-24V250W Power Supply - URSA Cine 24V250W Specs
Input Specifications
Input Voltage
100 - 240 VAC
Input Frequency
50 - 60 Hz (auto-sensing)
Input Connector
IEC C14
Input Current
4A max @ 100V, 2A max @ 240V
Output Specifications
Output Voltage
24 VDC regulated
Output Current
10.4 A maximum
Output Power
250 Watts continuous
Regulation
±2%
Ripple & Noise
< 150 mV p-p
Physical & Environmental
Enclosure Material
Steel
Dimensions (LxWxH)
10.2" x 4.3" x 2.4"
Weight
5.5 lbs (2.5 kg)
Operating Temperature
0°C to 40°C
Relative Humidity
0% to 90% non-condensing
Safety & Compliance
Safety Standards
UL, cUL, CE, RoHS
EMC Compliance
FCC Part 15 Class A, EN 55032
Isolation Voltage
3000 VAC input to output
Key Features
  • 24V, 250W Power Output