James OMNI89-4/70 8" Subwoofer, Omnidirectional, 3-way, all-terrain, speaker
View Product Features
  • Three-way full range driver system
  • Omnidirectional three hundred sixty coverage
  • Aircraft grade aluminum enclosure durability
  • Internal eight inch aluminum subwoofer
  • Versatile four ohm seventy volt
  • Weather resistant all terrain construction
Out of Stock
0 in stock
Once stock replenishes, inventory will display below.
Already own this item and want to sell it?
About the James OMNI89-4/70 8" Subwoofer, Omnidirectional, 3-way, all-terrain, speaker
Key Features
James OMNI89-4/70 8" Subwoofer, Omnidirectional, 3-way, all-terrain, speaker Specs
Driver Configuration
Woofer
8-inch, Downward-Firing
Midrange
Omnidirectional Array
Tweeter
Omnidirectional Array
System Design
3-way, Full-Range
Acoustic Performance
Frequency Response
45 Hz - 20 kHz (±3 dB)
Sensitivity (8 ohm)
89 dB (1W/1m)
Maximum SPL
112 dB
Horizontal Dispersion
360 degrees
Power & Compatibility
Power Handling (RMS)
200 Watts
System Compatibility
4/8 Ohm, 70V / 100V Constant Voltage
Transformer Taps
70V: 60W, 30W, 15W, 7.5W
Impedance (Direct)
4 Ohms / 8 Ohms (Selectable)
Construction & Environmental
Enclosure Material
Rotationally Molded Polyethylene
Ingress Protection
IP66 Rated
Finish Color
Black or White
Mounting
Integrated In-Ground Stake
Physical & Electrical
Dimensions (Diameter x Height)
Approx. 13" x 15"