JVC Professional GYHM850F20 ProHD Shoulder Camcorder (w/Fujinon XT20sx47BRM Lens)
View Product Features
  • Three 1/3" CMOS Sensors
  • Full HD 1920x1080 up to 60p
  • MPEG-2/AVCHD Recording and Dual Codec
  • H.264 Recording up to 50 Mbps
  • Dual SDHC/SDXC Memory Card Slots
  • 3G-SDI & HDMI Output
  • Genlock & Timecode
  • Built-In Network Protocols
  • 4.7 to 94mm, 1/3" ENG Zoom Lens
  • Manual Focus/Digital Servo Zoom
Out of Stock
0 in stock
Once stock replenishes, inventory will display below.
Already own this item and want to sell it?
About the JVC Professional GYHM850F20 ProHD Shoulder Camcorder (w/Fujinon XT20sx47BRM Lens)
Key Features
  • Three 1/3" CMOS Sensors
  • Full HD 1920x1080 up to 60p
  • 3G-SDI & HDMI Output
  • Genlock & Timecode
  • Built-In Network Protocols
JVC Professional GYHM850F20 ProHD Shoulder Camcorder (w/Fujinon XT20sx47BRM Lens) Specs
Imaging System
Sensor Configuration
3 x 1/3-inch CMOS
Sensor Resolution
Native 1920 x 1080
Lens Mount
Professional B4 Bayonet
Bundled Lens
Fujinon XT20x47BRM (20x Zoom)
Recording & Media
Recording Format
ProHD (Long GOP)
Maximum Bitrate
50 Mbps
Media Slots
Dual SDHC/SDXC (SD, SDHC, SDXC)
Simultaneous Record
Relay, Backup, or Dual Format
Connectivity
Video Output
3G/HD/SDI, HDMI
Audio Input
2 x XLR (w/ +48V Phantom)
Professional I/O
Timecode In/Out, Genlock, Remote
Headphone Output
1 x 3.5mm
Lens Specifications (Fujinon XT20x47BRM)
Focal Length
4.7mm to 94mm (20x Optical)
Maximum Aperture
f/1.6 to f/3.0
Extender
Built-in 2x
Optical Stabilization
Yes
Physical & Power
Body Material
Magnesium Alloy
Power Requirement
12V DC
Battery Type
Anton/Bauer-type or V-mount (via adapter)
Weight (Body Only)
Approx 7.5 lbs (3.4 kg)
Key Features