Marshall Electronics VR173-DLW Desktop/Rack Mount Monitor
The 17.3" Rack Mount Dual Link/Waveform Monitor from Marshall Electronics includes Dual Link with Waveform & Vectorscope, along with IMD (In-Monitor Display) features. In Quad-View mode, the monitors break the screen into four quadrants and display audio bars, a waveform monitor, vectorscope, and live video simultaneously. This monitor also features IMD protocol support for TSL, NVISION, image video, and MEI (Marshall Electronics) tally control systems, remote firmware update via RS-485, tri-color hard and soft tally, and Safety Marker configurations.
View Product Features
  • Hard Tally (red, yellow, green LEDs)
  • Soft Tally (in IMD)
  • RS-485 interface supports Marshall, image video, and TSL protocols
  • System supports color calibration
  • RS-485 based firmware update
Out of Stock
0 in stock
Once stock replenishes, inventory will display below.
Already own this item and want to sell it?
About the Marshall Electronics VR173-DLW Desktop/Rack Mount Monitor
Key Features
  • Soft Tally (in IMD)
  • RS-485 based firmware update
Marshall Electronics VR173-DLW Desktop/Rack Mount Monitor Specs
Display Specifications
Screen Size
17.3 Inches
Native Resolution
1920 x 1080 (Full HD)
Panel Type
IPS LCD
Color Depth
8-bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angles
178°/178° (H/V)
Video Inputs
SDI Input
3G/HD/SD-SDI (BNC)
HDMI Input
HDMI 1.3
VGA Input
D-Sub 15-pin
Composite Input
RCA
Supported Standards
1080p, 1080i, 720p, 576i, 480i
Physical & Mounting
Form Factor
Rackmount/Desktop
Rack Units
2U
Dimensions (with ears)
483mm x 88mm x 300mm
Weight
Approx. 4.5 kg
Audio
Audio Input
3.5mm Stereo Jack
Embedded Audio
SDI & HDMI
Headphone Output
3.5mm Jack